Zużyta szczoteczka do zębów – gdzie wyrzucić, aby nie szkodzić środowisku?

Odpowiednie sortowanie odpadów to bardzo ważna kwestia – dzięki temu w łatwy sposób można zadbać o środowisko naturalne i ograniczyć ilość śmieci na wysypiskach. Jednak czy wiesz, do jakiego kosza powinny trafić produkty, których każdego dnia używasz do mycia zębów i dbania o dziąsła? Czytaj dalej i sprawdź, gdzie wyrzucić zużytą szczoteczkę do zębów, a także inne akcesoria do higieny jamy ustnej – takie jak pasty do zębów, nici dentystyczne, czy butelki po płynie do płukania.


Tego dowiesz się z artykułu:

Zużyta szczoteczka do zębów – gdzie wyrzucić? Dlaczego tak ważna jest jej odpowiednia utylizacja?

Szczoteczka do zębów to jeden z najważniejszych przedmiotów codziennego użytku – każdy z nas ma w posiadaniu przynajmniej jedną! Konieczność wymieniania jej co 3-4 miesiące wiąże się jednak ze znaczną ilością odpadów, które trafiają na wysypisko. Szczoteczki do zębów są bowiem zazwyczaj wykonane z plastiku – szacuje się, że rozkład jednej z nich zajmuje aż 500 lat! To niezwykle długi czas, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, ile akcesoriów do higieny ustnej trafia do kosza każdego roku.

W dzisiejszych czasach dbanie o środowisko naturalne powinno być już powinnością moralną dla każdego człowieka – dlatego koniecznie dowiedz się, gdzie wyrzucać szczoteczki do zębów. Ich odpowiednia utylizacja zależnie od sytuacji pozwoli bowiem na recykling pewnej części tworzywa sztucznego, lub przynajmniej nie będzie wpływać na zaburzenie procesu jego obróbki, tym samym ograniczając zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Zużyta szczoteczka do zębów – jaki odpad?

Sprawa utylizacji nie jest taka łatwa w przypadku produktu, którym jest szczoteczka do zębów. Do jakich śmieci powinna zostać wyrzucona? Zapewne Twoja pierwsza myśl to oczywiście żółty kosz na metal i tworzywa sztuczne. Jednak zwykłe, plastikowe szczoteczki niestety nie nadają się do recyklingu w całości ze względu na wykonanie z mieszanych materiałów – zwłaszcza ze względu na nylonowe włosie, które nie może być poddane obróbce razem z rączką szczoteczki.

Zużyta szczoteczka do zębów może zostać wyrzucona do żółtego kosza pod warunkiem, że usuniesz nylonowe włosie. Możesz zrobić to np. odłamując główkę szczoteczki, lub wyrywając włoski przy pomocy kombinerek. Po tym zabiegu rączka szczoteczki może zostać wyrzucona do plastiku, tak samo jak wyrwane włókna nylonowe. Odłamana główka z włosiem powinna trafić jednak do odpadów mieszanych, jako że nie nadaje się ona do recyklingu.

Gdzie wyrzucać szczoteczki do zębów bambusowe?

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dostępnych szczoteczek bambusowych. Ich rączka jest w 100% biodegradowalna w przeciwieństwie do nylonowego włosia, które powinno zostać usunięte, jeśli zależy Ci na pełnym wykorzystaniu ekologicznych właściwości szczoteczek bambusowych. Wyrwane włókna mogą zostać wyrzucone do kosza na tworzywa sztuczne. Bambusowa rączka powinna trafić zaś do odpadów bio, lub do ogrodowego kompostownika, gdzie ulegnie rozpadowi w ciągu 4 do 6 miesięcy.

Gdzie wyrzucić zużytą szczoteczkę do zębów, nić dentystyczną, butelkę po płynie do płukania oraz pastę do zębów?

Szczoteczka to tylko jedno z wielu narzędzi używanych przez nas każdego dnia podczas dbania o zęby i dziąsła. Oto, gdzie powinieneś wyrzucić inne pasty, płyny i akcesoria do higieny jamy ustnej:

  • Pasta do zębów – gdzie wyrzucić? Karton, w który zapakowana została tubka, powinien trafić do niebieskiego pojemnika na papier. Plastikowe opakowanie wraz z zakrętką należy wyrzucić zaś do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne. Wcześniej jednak postaraj się wycisnąć z tubki tyle pasty, ile to możliwe – gdy jest już pusta, warto rozciąć ją nożyczkami i do końca zużyć pastę pozostałą na ściankach opakowania. Ilość produktu pozostałego w pozornie pustej tubce może Cię zadziwić!
  • Nici dentystyczne i flossery – kartonowe elementy, w które zapakowane jest pudełko od nici, powinieneś wyrzucić do makulatury. Plastikowe opakowanie i pojemnik powinny skończyć w żółtym pojemniku na metal i tworzywa sztuczne, zaś samą nić po użyciu wrzucaj do odpadów mieszanych. Pod żadnym pozorem nie spuszczaj jej w sedesie! Jeśli używasz flosserów, przed wyrzuceniem do plastiku wyrwij z nich nić.
  • Płyny do płukania jamy ustnej – puste butelki po płynach wraz z nakrętkami z reguły w 100% nadają się do recyklingu, dlatego koniecznie wrzuć je do żółtego pojemnika na plastik i metal.

Zużyta szczoteczka do zębów – łatwe sposoby na ograniczenie ilości plastikowych odpadów

Zależy Ci na jak najbardziej ekologicznym stylu bycia? Istnieje kilka sposobów na to, aby ograniczyć ilość odpadów generowaną przez Twoje gospodarstwo domowe:

  • Przerzuć się na szczoteczkę elektryczną lub soniczną – ich główki również powinny być wymieniane co 3-4 miesiące, jednak są one znacznie bardziej przyjazne środowisku. Objętość samej zużytej końcówki do szczoteczek elektrycznych, która trafia do kosza, jest bowiem znacznie mniejsza od całej szczoteczki manualnej.
  • Na co dzień postaw na nici dentystyczne zamiast jednorazowych flosserów – te drugie muszą być wyrzucane po każdym użyciu, przez co generują o wiele więcej plastiku, niż nici.
  • Po zużyciu szczoteczki do zębów wykorzystaj ją do czegoś innego – szczoteczka idealnie nada się np. do czyszczenia trudno dostępnych przestrzeni w domu, odkurzania komputera czy dokładnego mycia dłoni. Jeśli mieszkasz z małymi dziećmi, zużyte szczoteczki do zębów mogą być wykorzystane również w kreatywnych artystycznych projektach DIY!

Wystarczy odrobina chęci i kreatywności, aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisku, z którym wiążą się plastikowe akcesoria do higieny jamy ustnej. Wiesz już, gdzie wyrzucić szczoteczkę do zębów, tubkę po paście oraz inne odpady – trzymaj się więc tych zasad, aby w łatwy sposób zadbać o naszą planetę!

Bibliografia:

  1. Matt Clark, Bamwoo, How To Dispose of a Bamboo Toothbrush Properly, 2018
  2. Sheryl Ryan, Greenopedia, How to Recycle a Plastic Toothbrush, 2020
  3. Conserve Energy Future, Are Toothbrushes Recyclable? (And Ways To Reuse Toothbrushes), 2022
  4. Jordan Oral Care, How to Dispose of Oral Care Products, 2021

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię