Jaka pasta do zębów przy aparacie ortodontycznym?

Leczenie ortodontyczne to proces korygowania wad zgryzu i uzyskiwania pięknego uśmiechu za pomocą aparatu ortodontycznego. Chociaż jest to skuteczna metoda poprawy estetyki i funkcji zębów, towarzyszą jej pewne wyzwania związane z higieną jamy ustnej. Dowiedz się, dlaczego prawidłowa higiena jest kluczowa i jaką pastę do zębów wybierać podczas noszenia aparatu ortodontycznego. 


Najważniejsze informacje:

 

Czym jest aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny to urządzenie stosowane w ortodoncji, które służy do korygowania wad zgryzu, poprawy estetyki uśmiechu oraz zapewnienia prawidłowej funkcji układu stomatognatycznego.

Aparaty ortodontyczne składają się z różnych elementów, takich jak zamki, druty, ligatury, pierścienie i sprężynki. Ta złożona konstrukcja ma na celu precyzyjne przemieszczanie zębów do zamierzonej pozycji. Jednakże te same elementy, które sprawiają, że leczenie ortodontyczne jest skuteczne, mogą również stanowić miejsce gromadzenia się resztek pokarmowych i bakterii. Z tego powodu szczególnie istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.
 

Wyzwania pielęgnacyjne związane z noszeniem aparatu ortodontycznego

Rozpoczynając leczenie ortodontyczne należy pamiętać o tym, jak ogromne znaczenie ma higiena jamy ustnej. Wymaga ona bowiem znacznie większego zaangażowania. Najważniejszym wyzwaniem w przypadku noszenia aparatu jest zwiększone ryzyko powstawania próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. Resztki pokarmowe z łatwością gromadzą się wokół zamków i drutów aparatu, a trudność w dokładnym czyszczeniu tych obszarów może prowadzić do rozwoju bakterii i powstawania osadu nazębnego, czego konsekwencją jest pojawianie się ubytków próchniczych. To jednak nie wszystko. Niedokładne czyszczenie, zarówno zębów, jak i elementów aparatu, może prowadzić do pojawienia się nieświeżego oddechu. Ponadto, samo noszenie aparatu ortodontycznego może powodować podrażnienia i otarcia w jamie ustnej, co może utrudniać utrzymanie higieny. 

Z tego względu, korzystanie z aparatu ortodontycznego wiąże się z koniecznością zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej, poprzez m.in. regularne szczotkowanie zębów z użyciem przeznaczonej do tego pasty. Produkt ten powinien radzić sobie z wieloma zadaniami i dodatkowo być bezpieczny dla struktury aparatu. 

Dowiedz się jak myć zęby z aparatem ortodontycznym!

pasta do zębó do aparatu ortodontycznego

Aparat ortodontyczny a pasta do zębów

W trosce o odpowiedni poziom higieny zębów z aparatem powstały specjalne pasty ortodontyczne. Jest to środek o unikalnych właściwościach. Jego zadaniem jest łagodne czyszczenie zębów oraz minimalizowanie ryzyka uszkodzeń i dbanie o aparat ortodontyczny. Regularne korzystanie z takiej pasty wpływa pozytywnie na stan jamy ustnej. Skutecznie niweluje ryzyko wystąpienia podrażnień dziąseł, zapewnia ochronę przed próchnicą, a także zwalcza nieświeży oddech. Środek ten dodatkowo zapobiega powstawaniu białych przebarwień na zębach, a także zapobiega demineralizacji szkliwa. Pasta ortodontyczna wyróżnia się konsystencją. Żelowa formuła znacznie ułatwia rozprowadzenie produktu wokół elementów aparatu. Dodatkowo charakteryzuje się ona niewielką zdolnością do pienienia, przez co pozwala na dłuższe i komfortowe szczotkowanie. Dzięki regularnemu szczotkowaniu zębów z użyciem pasty ortodontycznej zapewniamy sobie przyjemne uczucie świeżości i czystości w jamie ustnej. Takie preparaty znalazły się w naszym rankingu najlepszych past do zębów.

Produkty powiązane


 

Skład pasty ortodontycznej

Kluczową rolę w utrzymaniu higieny jamy ustnej oraz aparatu ortodontycznego odgrywa odpowiedni skład pasty do zębów. Przeznaczone do codziennego stosowania produkty, są łagodne, a przy tym skuteczne. Wszystko za sprawą odpowiednio dobranych składników.

Istotnym elementem każdej pasty ortodontycznej jest chlorek cetylopirydyny (CPC). Znacząco wpływa on na zmniejszenie powstawania płytki nazębnej poprzez ograniczenie rozwoju patologicznej flory bakteryjnej. Ochronę przed podrażnieniami jamy ustnej oraz zapobieganie rozwojowi próchnicy zapewnia połączenie fluoru i izomaltu. Składniki te wzmacniają szkliwo zębów oraz dodatkowo chronią przed powstawaniem przebarwień. W związku z zwiększonym ryzykiem podrażnień dziąseł i obtarć, ważne jest, by pasta ortodontyczna posiadała składniki łagodzące. W tym celu idealnie sprawdzi się bisabolol, aloes czy witamina E. Zapewniają one kojący efekt i przynoszą odczuwalną ulgę, zwłaszcza na początku leczenia ortodontycznego, gdy jest ona szczególnie potrzebna. 


Wyzwania pielęgnacyjne podczas noszenia aparatu ortodontyczngo

Pełna higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego

Higiena jamy ustnej jest nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji, niezależnie od tego, czy nosimy aparat ortodontyczny, czy też nie. Niemniej jednak, kiedy mamy do czynienia z aparatem na zęby, dbałość o zdrowie jamy ustnej staje się jeszcze bardziej kluczowa. Pasta do zębów, choć ważna, to tylko jedna z części tej troski. Istotne są również inne środki i narzędzia, takie jak:
 

1. Szczoteczka ortodontyczna
Skuteczność mycia zębów z aparatem ortodontycznym zależy w dużej mierze od odpowiedniego narzędzia. Szczoteczki ortodontyczne zostały specjalnie zaprojektowane, aby umożliwić dokładne i bezpieczne czyszczenie zębów oraz aparatu. Ich charakterystycznie wycięte włosie pozwala na usunięcie osadu nazębnego, nie ryzykując uszkodzenia elementów aparatu.


2. Wosk ortodontyczny
W trakcie leczenia ortodontycznego może zdarzyć się, że drut aparatu lub inne elementy przyczynią się do drobnych podrażnień błony śluzowej jamy ustnej. W takich chwilach warto sięgnąć po wosk ortodontyczny. To małe, ale bardzo przydatne narzędzie, które po umieszczeniu na problematycznym miejscu, pomaga w zminimalizowaniu bólu i dyskomfortu.


3. Szczoteczki jednopęczkowe
Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest równie ważne jak mycie powierzchni zębów. Szczoteczki jednopęczkowe to doskonałe narzędzie do usuwania resztek jedzenia z trudno dostępnych miejsc między aparatem a zębami. To dodatkowa ochrona przed próchnicą i problemami z higieną jamy ustnej.
 

4. Płyny do płukania ust
Płyny do płukania ust są doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji. Wybierając płyn z zawartością fluoru, możemy wzmocnić szkliwo zębów i zapobiec próchnicy. Dodatkowo, płyny do płukania mogą przynieść ulgę w przypadku problemów z nieświeżym oddechem.

Produkty powiązane

 

Bibliografia:

  1. https://www.beachbraces.org/best-toothpaste-with-braces/
  2. https://www.theorthodontists.com.au/blog/maintaining-oral-hygiene-with-braces

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię