Pasta do zębów dla palaczy – czy jest skuteczna?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków palenia tytoniu. Jest to powiązane z wieloma groźnymi stanami, takimi jak choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz różnego rodzaju nowotwory. Jednym z aspektów, który jest często pomijany, ale nie mniej istotny, jest wpływ palenia na zdrowie jamy ustnej. Dla palaczy szczególnie ważna staje się dokładna higiena jamy ustnej oraz wybór odpowiedniej pasty do zębów. Dowiedz się czy istnieją specjalne pasty do zębów dedykowane palaczom i czy są one naprawdę skuteczne.


Z tego artykułu dowiesz się:


Skutki palenia dla jamy ustnej

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, dlaczego palacze potrzebują specjalnego podejścia do higieny jamy ustnej. Palenie tytoniu ma poważne skutki dla zdrowia. Wpływa na stan dziąseł, powodując stan zapalny i zwiększając ryzyko wystąpienia chorób dziąseł. Ponadto, nikotyna obniża przepływ krwi, co może prowadzić do upośledzonego gojenia się ran, w tym ran po zabiegach stomatologicznych.

Substancje smoliste obecne w dymie papierosowym pozostawiają toksyny na powierzchni zębów, co z czasem może przyczynić się do powstawania osadu nazębnego i przebarwień. To z kolei prowadzi do nieświeżego oddechu i problemów estetycznych.
 

Skład i działanie past do zębów dla palaczy

Pasty do zębów dla palaczy często zawierają pewne składniki, które są reklamowane jako specjalnie skoncentrowane na potrzebach osób palących. Oto niektóre z tych składników:

 • Węgiel aktywny - charakteryzuje się zdolnością do absorbowania substancji organicznych, co może pomóc w usuwaniu plam i przebarwień na powierzchni zębów.
   
 • Enzymy proteolityczne - pomagają w redukcji płytki nazębnej i osadów, które mogą być trudniejsze do usunięcia u palaczy.
   
 • Fluor - fluor stosowany w większości past do zębów, pomaga w remineralizacji szkliwa, które może być osłabione działaniem kwasów obecnych w dymie tytoniowym.
   
 • Substancje odświeżające oddech - takie jak mentol, które mogą tymczasowo maskować nieświeży oddech.
   
 • Składniki przeciwzapalne - niektóre pasty mogą zawierać składniki mające na celu zmniejszenie stanów zapalnych dziąseł.
   

Jaka jest skuteczność past do zębów dla palaczy?

Mimo że pasty do zębów dla palaczy zawierają składniki mające na celu poprawę stanu jamy ustnej w kontekście palenia, istnieje pewne zdanie, że ich skuteczność może być ograniczona. Przede wszystkim, żadna pasta do zębów nie zastąpi rzucenia palenia, jako najważniejszego kroku w poprawie zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia.

Przebarwienia spowodowane przez palenie mogą być trudne do usunięcia za pomocą pasty do zębów. Aktywny węgiel zawarty w niektórych pastach pomaga w redukcji plam, ale efekty mogą być widoczne dopiero po dłuższym okresie regularnego stosowania. Podobne działanie będą miały również konwencjonalne pasty wybielające i usuwające przebarwienia.  Przywrócenie świeżego oddechu za pomocą pasty to jedynie chwilowe rozwiązanie, które nie usuwa głównego źródła problemu.

Co do chorób przyzębia i raka jamy ustnej, istnieje niewiele dowodów na to, że specjalne pasty dla palaczy mają znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka ich pojawienia się. Kluczowym elementem w redukcji tych zagrożeń pozostaje rzucenie palenia i regularne kontrole stomatologiczne.


Produkty powiązane


Czy pasta do zębów dla palaczy to rozwiązanie?

Na rynku można znaleźć wiele past do zębów rekomendowanych palaczom, które obiecują walkę z negatywnymi skutkami palenia tytoniu. Czy są one naprawdę skuteczne?
 

1. Redukcja przebarwień
Większość past dla palaczy zawiera specjalne składniki, które mają pomagać w redukcji przebarwień na powierzchni zębów. Jednak warto zaznaczyć, że nie są one w stanie całkowicie przywrócić naturalnej bieli zębów i ich skuteczność może być różna w zależności od osobistych nawyków palacza. Co więcej, ich działanie, a nawet dobór składników pokrywa się z szeroko dostępnymi na rynku pastami wybielającymi. 
 

2. Ochrona przed chorobami dziąseł
Niektóre pasty do zębów dla palaczy zawierają składniki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które mają na celu poprawę zdrowia dziąseł. Chociaż mogą one pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego dziąseł, to regularna i dokładna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa są kluczowe dla utrzymania ich zdrowia.
 

3. Odświeżanie oddechu
Częsty problem palaczy to nieświeży oddech spowodowany dymem tytoniowym. Niektóre pasty dla palaczy zawierają składniki maskujące zapach, takie jak olejki eteryczne. Choć mogą one na chwilę poprawić zapach z ust, to eliminacja przyczyny, czyli rzucenie palenia, jest najlepszym rozwiązaniem.

Czy zwykła pasta nie wystarczy?

Warto zaznaczyć, że większość past do zębów dostępnych na rynku, nawet tych nie dedykowanych palaczom, zawiera składniki, które pomagają w walce z osadem nazębnym, przebarwieniami i zapewnianiu świeżego oddechu. Dlatego też, zwykła, wysokiej jakości pasta do zębów może być równie skuteczna, jeśli będzie stosowana w połączeniu z odpowiednią higieną jamy ustnej i regularnymi wizytami u dentysty. Pasta dedykowana palaczom może być skutecznie zastąpiona np. pastą wybielającą, której zadaniem również jest usuwanie przebarwień z powierzchni zębów. Sprawdź ranking najlepszych past do zębów.
 

Szczoteczki soniczne jako pomoc dla palaczy

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że pasta do zębów nie wystarczy do zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Wszystkim tym, którzy chcą zadbać o estetyczny wygląd swoich zębów, a szczególnie palaczom zmagającym się z przebarwieniami, polecane są szczoteczki soniczne. Warto wybierać te, które posiadają tryb wybielający usuwający delikatne przebarwienia z powierzchni zębów.

Tryb wybielający w szczoteczkach sonicznych to specjalny tryb pracy, który ma na celu usunięcie przebarwień i plam z powierzchni zębów, aby nadać im jaśniejszy wygląd. Szczoteczki soniczne są zaprojektowane tak, aby generować wysoką częstotliwość wibracji lub ruchów, które pomagają usunąć osad nazębny i przebarwienia skuteczniej niż tradycyjne szczoteczki manualne.  Wibracje te pomagają polerować szkliwo i usunąć osad, który może przyczyniać się do utraty naturalnej bieli zębów.


Produkty powiązane


Pasta do zębów dedykowana palaczom może być pewnym wsparciem w walce z negatywnymi skutkami palenia tytoniu, takimi jak przebarwienia czy problemy z dziąsłami. Jednak nie jest to magiczne rozwiązanie i nie zastąpi ono odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz rezygnacji z palenia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy palaczami czy nie, warto inwestować w regularną i dokładną pielęgnację jamy ustnej. Staranne szczotkowanie, nitkowanie i regularne wizyty u stomatologa są kluczowe dla zdrowych zębów i dziąseł. Pamiętajmy, że pasta do zębów to tylko jedno z narzędzi, a nasze nawyki higieniczne i zdrowotne mają ogromne znaczenie dla naszej jamy ustnej.

 

Bibliografia:

 1. https://www.dentalhealth.org/smoking-and-oral-health
 2. https://www.aligndentalcare.lk/what-is-smokers-toothpaste/

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię