Nadtlenek karbamidu – co to jest? Czy jest szkodliwy?

Białe, błyszczące zęby świadczą o optymalnym zdrowiu jamy ustnej i znacznie podwyższają poczucie pewności siebie. Wiele osób zastanawia się więc, jak może rozjaśnić swój uśmiech. Jednym ze sposobów na delikatne, codzienne wybielanie zębów jest stosowanie past i płynów do płukania jamy ustnej, które zawierają nadtlenek karbamidu. To substancja, która działa wybielająco na ząb, jednak wykazuje się również szkodliwymi skutkami ubocznymi. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć na temat nadtlenku karbamidu i poznasz zdrowsze alternatywy dla tego pierwiastka.


Tego dowiesz się z artykułu:

Nadtlenek karbamidu – co to jest?

Nadtlenek karbamidu (ang. urea peroxide) to organiczny związek chemiczny, który charakteryzuje biały kolor, krystaliczna struktura i łatwa rozpuszczalność w wodzie. W niemal ⅓ składa się on z nadtlenku wodoru, przez co często stosuje się go w laboratoriach jako zamiennik tego właśnie pierwiastka.

Nadtlenek karbamidu jest składnikiem stabilnym oraz bardzo łatwym w kontrolowaniu i utlenianiu, czemu zawdzięcza swoje szerokie zastosowanie. Charakteryzuje się właściwościami dezynfekującymi, łagodzącymi stany zapalne i wybielającymi. Właśnie dlatego nadtlenek karbamidu można znaleźć w szerokiej gamie produktów – m.in. w pastach i żelach do jamy ustnej, środkach do pielęgnacji soczewek kontaktowych czy w kroplach do uszu.

Nadtlenek karbamidu – wybielanie zębów. Jak działa ten składnik?

Nadtlenek karbamidu jest dodawany do produktów takich jak pasty do zębów i płyny do płukania w celu wzbogacenia ich o właściwości wybielające. Jednak w jaki sposób pierwiastek ten rozjaśnia kolor zębów? Przede wszystkim jest on w stanie wniknąć głęboko w strukturę zęba – dzięki temu umożliwia pozbycie się zarówno powierzchownych przebarwień, jak i rozjaśnienie wewnętrznego koloru szkliwa.

Nadtlenek karbamidu charakteryzuje długotrwałe działanie. Uwalnia on swoją moc przez aż 8 godzin po zastosowaniu, podczas gdy większość składników wybielających zęby działa jedynie przez około godzinę. Dodatkowo mocznik będący produktem rozkładu nadtlenku karbamidu tworzy na zębach barierę ochronną, która zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.

Ogólnie rzecz biorąc, nadtlenek karbamidu pozwala więc na osiągnięcie zadowalających rezultatów jeśli chodzi o rozjaśnienie barwy zęba. Częste i długotrwałe stosowanie produktów zawierających ten związek chemiczny w nie jest jednak obojętne dla zdrowia zębów, zwłaszcza w przypadku wysokiego stężenia tego składnika.

czym jest nadtlenek karbamidu

Nadtlenek karbamidu – szkodliwość, przeciwwskazania i skutki uboczne

Żele i pasty zawierające nadtlenek karbamidu mogą nie być optymalnym wyborem dla osób, które zastanawiają się, jak bezpiecznie wybielić zęby w domu. Szkodliwości tego składnika dowiedli naukowcy z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu w Toronto. Wzięli oni pod lupę 30 pojedynczych zębów, na które każdego dnia przez dwa tygodnie nakładali specjalny żel zawierający nadtlenek karbamidu o stężeniu 5% i 16%.

Eksperyment ten wykazał, że produkt ten uszkadzał białko, z którego w części zbudowany jest ząb. Związek chemiczny penetrował jego struktury, przechodząc przez szkliwo i zębinę, aż do ukrwionej i unerwionej miazgi. Na przestrzeni zaledwie dwóch tygodni, nadtlenek karbamidu nieodwracalnie uszkodził wszystkie komórki tej niezwykle ważnej części zęba.

Badania te pokazują szkodliwość nadtlenku karbamidu w przypadku nadmiernej ekspozycji na produkt o zbyt wysokim stężeniu. Podczas wybielania zębów przy pomocy tego składnika należy zachować więc najwyższą ostrożność i stosować go jedynie pod nadzorem lekarza stomatologa.

Względnie bezpieczne wybielanie zębów nadtlenkiem karbamidu jest możliwe również tylko wtedy, gdy nie występują następujące przeciwwskazania:

Nadtlenek karbamidu – zdrowsze alternatywy w produktach do zębów

Jak już wiesz, nadtlenek karbamidu może powodować poważne uszkodzenia zębów. Aby zniwelować ryzyko wystąpienia tych skutków ubocznych, lepiej zdecydować się na bezpieczniejsze, lecz równie skuteczne sposoby na uzyskanie jaśniejszego uśmiechu. Oto składniki bezpieczniejsze niż nadtlenek karbamidu – pasta do zębów i płyn do płukania, które je zawierają, pozwolą Ci uzyskać zadowalające efekty bez szkody dla zębów:

Węglowodoran sodu

To nic innego, jak soda oczyszczona, która w produktach do jamy ustnej znajduje się w przystępnej dla zębów formie. Jest ona w stanie łagodnie usuwać przebarwienia, jednocześnie nie uszkadzając szkliwa – podczas wybielania nie będziesz więc zmagał się z nieprzyjemną nadwrażliwością czy demineralizacją szkliwa. W tym artykule poznasz 5 ważnych zasad na temat tego, jak jej zapobiegać.

Pasta do zębów KIN Whitening to specjalistyczny produkt, który zawiera aż 15% węglowodoranu sodu. Jej indeks RDA wynosi zaledwie 87 – oznacza to, że jej ścieralność jest na niskim poziomie i nie będzie powodowała mechanicznego uszkodzenia szkliwa. Wybielająca pasta KIN Whitening jest idealna do codziennego rozjaśniania uśmiechu!

Produkty powiązane

Fosforany

Kolejnymi skutecznymi pierwiastkami wybielającymi zęby są fosforany, takie jak heksametafosforan sodu, pirofosforan tetrapotasu czy tripolifosforan sodu. Nie tylko zapobiegają one powstawaniu kamienia nazębnego, ale i usuwają powierzchowne plamy oraz przebarwienia szkliwa. Codzienne stosowanie pasty takiej jak VITIS Whitening zawierającej potrójny system fosforanów przez co najmniej kilka tygodni, pozwoli Ci na rozjaśnienie barwy zębów nawet o kilka tonów!

Produkty powiązane

Poliwinylopirolidon (PVP)

Jednym z najpopularniejszych składników wybielających produktów do higieny jamy ustnej jest również poliwinylopirolidon, zwany w skrócie PVP. Pierwiastek ten usuwa z zębów ciężkie przebarwienia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak palenie papierosów, a także picie dużej ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina. Zakup specjalistyczną pastę zawierającą technologię PVP, taką jak Biorepair PRO White – dzięki niej nie tylko wybielisz zęby, ale i zapobiegniesz ich ponownemu przebarwieniu.

 

Bibliografia:

Jingkai Bi, Yurui Tao, JunYing Hu, Hongbo Wang, Mi Zhou, High-pressure investigations on urea hydrogen peroxide, 2021

Ralph H Leonard Jr, Glenn E Garland, James C Eagle, Daniel J Caplan, Safety issues when using a 16% carbamide peroxide whitening solution, 2002

Ash Sagar, Risks Of Teeth Whitening: What You Need To Know Before Getting Started, 2022

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię