Alergia na pastę do zębów – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Pasta do zębów jest jednym z najważniejszych produktów do higieny jamy ustnej, z którego korzystamy na co dzień. Większość z nas przywiązuje dużą wagę do dbania o zdrowie zębów i dziąseł, dlatego wybieramy pasty, które obiecują najlepszą ochronę przed próchnicą, osadami nazębnymi i innymi problemami jamy ustnej. Jednak co zrobić, gdy pasta do zębów, która miała nam pomóc, staje się źródłem problemów? Jednym z możliwych scenariuszy jest alergia na pastę do zębów, która może objawiać się różnymi dolegliwościami. Dowiedz się jakie są objawy alergii na pastę do zębów, jakie są przyczyny tego schorzenia oraz jak można je leczyć.


Najważniejsze informacje:

 

Czym jest alergia na pastę do zębów?

Alergia na pastę do zębów jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, ale może wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Ta nietypowa reakcja organizmu występuje, gdy układ odpornościowy interpretuje substancje zawarte w pastach do zębów jako szkodliwe i zaczyna walczyć z nimi, wywołując różnorodne, niepokojące objawy alergii.

Najczęstszym składnikiem, który może wywołać alergię, jest fluor. Fluor w paście do zębów dodawany jest w celu wzmocnienia szkliwa i zapobiegania próchnicy. Jednak mimo pozytywnego działania, może stanowić substancję uczulającą i wywoływać reakcję alergiczną.

objawy alergii na pastę do zębów

Objawy alergii na pastę do zębów

Objawy alergii na pastę do zębów są bardzo różnorodne i występują w różnym stopniu nasilenia. Mogą pojawić się natychmiast po umyciu zębów lub dopiero po kilku godzinach. Niektóre z najczęstszych objawów to:

1. Swędzenie i zaczerwienienie skóry wokół ust
Jednym z najwcześniejszych objawów alergii na pastę do zębów jest swędzenie i zaczerwienienie skóry wokół ust. Może to być szczególnie uciążliwe, ponieważ skóra w tej okolicy jest bardzo wrażliwa. Dotyczy to szczególnie kącików ust.
 

2. Opuchlizna i pieczenie jamy ustnej
Osoby cierpiące na alergię na pastę do zębów często doświadczają opuchlizny dziąseł i pieczenia w jamie ustnej. Może to utrudniać jedzenie, picie i mówienie.
 

3. Wysypka na skórze
Alergia na pastę do zębów może również objawiać się wysypkami na skórze, zwłaszcza w okolicach ust i brody. Wysypki te wiążą się z dolegliwościami bólowymi oraz świądem. 
 

4. Trudności w oddychaniu
W rzadszych przypadkach alergia na pastę do zębów może powodować trudności w oddychaniu, zwłaszcza u osób, które są podatne na astmę lub inne schorzenia układu oddechowego.
 

Jakie składniki pasty najczęściej uczulają?

Alergia na pastę do zębów może mieć różne przyczyny. Jedną z głównych jest nadwrażliwość na składniki pasty. Fluor, laurylosiarczan sodu (SLS) czyli związek chemiczny działający przeciwbakteryjnie, kokamidopropylobetaina (CAPB), dzięki której pasta się pieni, czy też aromaty i konserwanty. To wszystko może u niektórych osób powodować reakcje alergiczne.

Ponadto, niektóre pasty do zębów zawierają składniki smakowe pochodzenia roślinnego, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób, które są uczulone na te rośliny. Przykładem może być mentol, który występuje w niektórych pastach do zębów i może wywoływać reakcje u osób uczulonych na miętę. Warto zwrócić uwagę również na obecność w składzie często uczulającego cynamonu, pokrzywy oraz rumianku. Niepożądaną reakcję powodować mogą również olejki eteryczne oraz aromaty.

Na liście potencjalnych uczulających składników pasty do zębów znajduje się również glikol propylenowy, który, mimo że poprawia konsystencję i zagęszcza pastę, może stanowić ryzyko dla naszego zdrowia w przypadku przypadkowego spożycia. Dodatkowo, pasty do zębów mogą zawierać parabeny, które posiadają właściwości bakteriobójcze. Warto, zwłaszcza jeśli jesteśmy uczuleni na pyłki kwiatowe, dokładnie przeczytać etykietę produktu, aby sprawdzić, czy pasta nie zawiera składników pochodzenia pszczelego, takich jak pierzga.
 

Alergia na pastę do zębów - diagnoza

Jeśli podejrzewasz, że masz alergię na pastę do zębów, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub alergologiem. Diagnoza alergii opiera się na wywiadzie medycznym oraz testach skórnych lub badaniach krwi, które pomagają zidentyfikować alergen, czyli składnik pasty do zębów, na który organizm reaguje alergicznie.
 

Jak radzić sobie z alergią na pastę do zębów?

Leczenie alergii na pastę do zębów polega głównie na unikaniu kontaktu z alergenem oraz łagodzeniu objawów. 

1. Zmiana pasty do zębów
Jeśli zidentyfikowano składnik pasty do zębów, który powoduje alergię, konieczne jest znalezienie pasty bez tego składnika. Obecnie na rynku dostępne są naturalne pasty do zębów bez fluoru oraz pasty dla osób z nadwrażliwością na różne składniki.
 

2. Leczenie objawów
Jeśli doświadczasz objawów alergii, takich jak swędzenie, zaczerwienienie skóry czy opuchlizna, można stosować kremy i maści przeciwalergiczne, które łagodzą te objawy. Lekarz może również przepisać leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidy w bardziej zaawansowanych przypadkach.
 

3. Konsultacja z alergologiem
Regularne konsultacje z alergologiem mogą pomóc w monitorowaniu alergii i dostosowaniu leczenia do jej przebiegu. Alergolog może również zalecić immunoterapię, która ma na celu zwiększenie tolerancji organizmu na alergen.

alergia na pastę do zębów

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że odpowiednia higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zdrowia zębów i dziąseł. Nie rezygnuj z regularnego mycia zębów, a zamiast tego znajdź pastę, która będzie dla Ciebie odpowiednia i nie wywoła alergii. Zwróć uwagę na to, by dokładnie płukać jamę ustną i nie połykać pasty. Nie pozostawiaj resztek produktu na ustach czy delikatnej skórze wokół. Warto zrezygnować również z korzystania z alkoholowych płynów do płukania jamy ustnej czy smakowych nici dentystycznych, wzmagających podrażnienia.

 

Bibliografia:

  1. https://www.verywellhealth.com/toothpaste-allergy-82856
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2922711/

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię