Nystatyna do jamy ustnej – co to i kiedy stosować?

Pleśniawki i zajady są dokuczliwymi, lecz powszechnymi schorzeniami. W ich przypadku może Ci zostać przepisana przez lekarza nystatyna – to skuteczny lek stosowany w przypadku chorób grzybiczych jamy ustnej i nie tylko. Co to za lek, jak działa i ile trwa leczenie grzybicy jamy ustnej nystatyną? Wszystkiego dowiesz się w naszym artykule.

Te zagadnienia poruszamy w artykule:

Nystatyna – co to jest?

Nystatyna to antybiotyk polienowy, czyli taki, który zamiast bakterii oddziałuje na grzyby. Lek ten jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu infekcji grzybiczych jamy ustnej i dróg rodnych, przede wszystkim tych spowodowanych przez drożdżaki Candida albicans. Złagodzenie dolegliwości można zauważyć już po 24 do 72 godzin od jego podania.

Jak działa nystatyna? Zabija ona chorobotwórcze grzyby poprzez niszczenie ich błony komórkowej – jest to proces skoncentrowany lokalnie, co gwarantuje najwyższą skuteczność leczenia i minimalizuje ryzyko działań niepożądanych. Dzięki temu nystatyna jest najpopularniejszym preparatem stosowanym w przypadku chorób grzybiczych jamy ustnej.

Na co działa nystatyna? Zastosowanie

Lekarz stomatolog może przepisać lek z nystatyną w następujących schorzeniach:

  • Nadżerki jamy ustnej, czyli afty.
  • Pleśniawki – tutaj dowiesz się, jak odróżnić je od aft.
  • Zapalenie kątowe warg, potocznie nazywane zajadami.
  • Kandydoza jamy ustnej – zauważyłeś u siebie nieprzyjemne objawy i biały nalot na języku? Nystatyna pomoże również przy ogólnej kandydozie jamy ustnej.
  • Choroby grzybicze układu pokarmowego

Nystatyna działa tylko na określone grzyby, takie jak te z grupy drożdżaków, pleśniaków i grzybów dymorficznych. Dokładne stwierdzenie czynnika chorobotwórczego jest możliwe tylko przy pomocy badania mykologicznego, jednak w większości przypadków nie ma potrzeby jego wykonania. Powyższe grzyby powodują bowiem znaczną większość infekcji grzybiczych jamy ustnej.

Uwaga! >>> Nystatyna na anginę czy opryszczkowe zapalenie jamy ustnej nie pomoże. Może być ona stosowana jedynie w przypadku chorób spowodowanych przez grzyby, a nie bakterie czy wirusy.

Nystatyna bez recepty – czy jest dostępna?

Leczenie nystatyną musi zostać poprzedzone badaniem lekarskim i sporządzeniem diagnozy – tylko wtedy można bowiem stwierdzić, że lek ten będzie adekwatny do schorzenia. Ze względu na to, nystatyna bez recepty nie jest dostępna – można uzyskać ją jedynie na receptę. Stosując lek przepisany przez specjalistę, możesz być pewny, że leczenie będzie skuteczne, bezpieczne i już wkrótce zapewni Ci ulgę od infekcji grzybiczej.

W jakiej formie występuje nystatyna? Sposób użycia leku

Nystatyna jest dostępna w kilku formach, które pozwalają na różnoraki sposób stosowania ze względu na rodzaj problemu, z którym zmaga się pacjent. Jedne z nich to m.in. tabletki dopochwowe czy dojelitowe w przypadku infekcji intymnych i układu pokarmowego. Są one stosowane również profilaktycznie u pacjentów, którzy są w trakcie np. intensywnej terapii antybiotykowej.

Nystatyna na afty, pleśniawki i zajady występuje zaś w formie zawiesiny, którą można przyrządzić samodzielnie w domu na bazie przepisanego przez lekarza granulatu. Płyn ten używa się do płukania jamy ustnej, a następnie połyka. Im dłużej lek ma bezpośredni kontakt z obszarami dotkniętymi przez infekcję grzybiczą, tym skuteczniejsze będzie jego działanie. Na pleśniawki nystatyna w zawiesinie może być również stosowana miejscowo za pomocą pędzelka – jest to sposób skuteczny szczególnie w przypadku dzieci.

Zobacz również >>> Odżywianie a zęby — jak jedzenie wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Ile trwa leczenie nystatyną w przypadku grzybicy jamy ustnej?

Każdy przypadek jest inny, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, ile trwa leczenie grzybicy jamy ustnej nystatyną – to lekarz podejmuje decyzję odnośnie dawki, częstotliwości i czasu stosowania leku. Dlatego też jeśli zmagasz się z objawami, które mogą świadczyć o infekcji grzybiczej – konicznie skonsultuj się ze stomatologiem. Leczenie nystatyną będzie w stanie przynieść dobre i szybkie efekty, dzięki czemu już wkrótce odzyskasz dobre zdrowie jamy ustnej!

Bibliografia:

  1. Medycyna Praktyczna, Nystatyna, mp.pl
  2. A.J. Sybilski, Medycyna Faktów, Nystatyna – skuteczny lek przeciwgrzybiczy, 2022
  3. Cleveland Clinic, Nystatin Suspension, 2023

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię