Co oznaczają paski na tubce pasty do zębów?

W dzisiejszym zatłoczonym świecie konsumentów, opakowania produktów stały się swoistym kodem komunikacyjnym producentów. Nie pozostają wyjątkiem tubki past do zębów ozdobione paskami, które zdają się kryć tajemnicze informacje. Czy kolorowe paski faktycznie pełnią funkcję oznaczeń czy też są jedynie elementem wizualnym, mającym zwrócić uwagę konsumenta? Może ich rola jest zupełnie inna? Dowiedz się co oznaczają!


Najważniejsze informacje:


Oznaczenia tubek pasty do zębów - hit czy mit?

Skład pasty do zębów

Oznaczenia kolorystyczne na tubkach past do zębów stanowią źródło licznych mitów i niejasności. Choć niektóre teorie sugerują, że kolory pasków informują o składzie chemicznym pasty do zębów, to większość z nich to jedynie niepotwierdzone spekulacje. Jedna z najpopularniejszych teorii przypisuje kolorom paska następujące znaczenie:

  • Zielony – wszystkie składniki pasty są naturalne,
  • Niebieski – około 80% substancji naturalnych i 20% chemicznych,
  • Czerwony – naturalne i chemiczne składniki w proporcji 50:50,
  • Czarny – 100% składników chemicznych.

Produkty powiązane

Zalecana ilość pasty

Inny rozpowszechniony mit sugeruje, że kolorowe paski wskazują na ilość pasty, jaką należy nakładać na szczoteczkę. Tymczasem, taka interpretacja jest nieprawdziwa i może prowadzić do nieefektywnego mycia zębów.
 

Przeznaczenie pasty do zębów

Dodatkowe kontrowersje pojawiają się w kontekście przeznaczenia past oznaczonych różnymi kolorami. Brak jednolitej interpretacji sprawia, że konsument może być zdezorientowany. Niemniej jednak, niektóre źródła klasyfikują kolory oznaczeń na tubce następująco:

  • Zielony – działanie profilaktyczne,
  • Niebieski – działanie wybielające,
  • Czerwony – działanie eliminujące krwawienie dziąseł,
  • Czarna – działanie przeciwpróchnicze.

Warto zauważyć, że producenci nie udzielają oficjalnych informacji na temat znaczenia kolorów pasków na tubkach. W rezultacie, przedstawione teorie opierają się na domysłach lub subiektywnych interpretacjach. Dlatego zamiast kierować się kolorami, zaleca się czytanie składu pasty do zębów, aby dokładnie poznać jej właściwości i zastosowanie. 

Produkty powiązane

Co tak naprawdę oznaczają paski na tubce pasty do zębów? 

Kolorowe paski na tubkach past do zębów, pomimo licznych spekulacji i mitów, nie mają związku ani z ilością pasty do zębów, ani ze składem produktu. Są one raczej tzw. "eye marks" – oznaczeniami drukarskimi, informującymi maszynę zgrzewającą tubkę, gdzie dokładnie powinno nastąpić zgrzewanie. W przemyśle kosmetycznym, tubki z oznaczeniami tego rodzaju występują także w przypadku kremów, balsamów czy podkładów do makijażu.

Teoria mówiąca o różnych kolorach pasków jako wskaźnikach składu chemicznego czy przeznaczenia pasty do zębów została zdecydowanie zdementowana przez producentów. Kolor paska nie przekazuje żadnych informacji na temat właściwości pasty. W rzeczywistości, różne źródła podają różne interpretacje kolorów, co dowodzi braku rzetelności w tej kwestii.

Najważniejszym aspektem kolorowych pasków jest ich rola jako znaczników dla maszyn produkcyjnych. Pomagają precyzyjnie określić miejsce cięcia i zgrzewu tubki, ułatwiając proces produkcji. Kolor paska może być różny w zależności od rodzaju maszyny czy koloru tubki i nanoszonych na niej nadruków.

Podsumowując, kolorowe paski na tubkach past do zębów nie powinny być interpretowane w kontekście składu pasty czy ilości substancji czynnych. To element praktyczny, ułatwiający produkcję i pakowanie, a nie tajemniczy klucz do zrozumienia właściwości pasty do zębów. 

kolorowe paski na tubce

Na co zatem zwracać uwagę przy zakupie pasty do zębów?

Przy wyborze pasty do zębów kluczowe jest skierowanie uwagi na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, zdefiniowanie swoich indywidualnych potrzeb oraz identyfikacja ewentualnych problemów jamy ustnej, takich jak nadwrażliwość, próchnica czy krwawiące dziąsła. Skoncentrowanie się na tych aspektach pozwoli dostosować pastę do konkretnych wymagań.

Warto zwrócić szczególną uwagę na skład pasty, ponieważ poszczególne składniki wpływają na skuteczność w rozwiązywaniu różnych problemów zdrowotnych. Na przykład, fluor będący głównym składnikiem wielu past, zwiększa odporność zębów na kwasowe środowisko jamy ustnej, zapobiegając próchnicy. Zatem, jeśli borykamy się z tym problemem, warto wybrać pastę z odpowiednią ilością fluoru.

Produkty powiązane

Dla osób z nadwrażliwością zębów istotne jest zastosowanie pasty o działaniu łagodzącym oraz zawierającej substancje remineralizujące, takie jak hydroksyapatyt czy witamina B5. Dodatkowo, sprawdzenie współczynnika RDA (Radioactive Dentin Abrasion), czyli ścieralności pasty, pomoże dostosować produkt do codziennego użytku bez ryzyka nadmiernego ścierania szkliwa.

Pamiętajmy, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Przemyślany wybór pasty do zębów jest kluczowy dla utrzymania zdrowego uśmiechu, więc warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z informacjami producenta, opiniami innych użytkowników oraz składem produktu. Dobrze dobrana pasta to skuteczna broń w codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

 

Bibliografia:

  1. https://silverhilldental.com/toothpaste-color-codes-mean/
  2. https://www.colgate.com/en-us/oral-health/selecting-dental-products/what-is-a-toothpaste-color-code 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię