Węgiel aktywny w higienie jamy ustnej

W dzisiejszych czasach, gdzie estetyka jamy ustnej ma coraz większe znaczenie, poszukiwanie skutecznych i bezpiecznych metod utrzymania zdrowego uzębienia nabiera szczególnego znaczenia. Jednym z tematów budzących ciekawość w dziedzinie higieny jamy ustnej jest zastosowanie węgla aktywnego. Jest to substancja o wyjątkowych właściwościach adsorpcyjnych, która znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym także w kosmetyce i higienie jamy ustnej. Dowiedz się jakie jest działanie węgla aktywnego oraz czy jego stosowanie jest skuteczne i bezpieczne!


Najważniejsze informacje:

 

Czym jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny, zwany również jako węgiel aktywowany, to specjalny rodzaj węgla o bardzo dużej powierzchni właściwej, uzyskany poprzez proces aktywacji. Proces ten polega na poddaniu węgla wysokiej temperaturze w obecności substancji chemicznych lub gazów, co prowadzi do tworzenia porów na jego powierzchni. To z kolei nadaje mu zdolność do adsorpcji substancji chemicznych, gazów, cieczy i innych zanieczyszczeń.
 

Węgiel aktywny - mechanizm adsorpcji

Mechanizm adsorpcji węgla aktywnego polega na przyciąganiu i zatrzymywaniu cząsteczek na swojej powierzchni. Adsorpcja różni się od absorpcji – substancje nie wnikają w strukturę węgla, lecz zatrzymują się na jego powierzchni. To właśnie porowata struktura węgla aktywnego umożliwia adsorpcję substancji, co jest kluczowe w kontekście jego zastosowań, zarówno w oczyszczaniu środowiska, jak i w higienie jamy ustnej.

Węgiel aktywny jest więc niezwykle skutecznym materiałem adsorbującym, co sprawia, że jest szeroko stosowany w różnych dziedzinach, w tym także w produkcji past do zębów, nici dentystycznych czy innych produktów do higieny jamy ustnej. W kontekście tego zastosowania, zdolność węgla aktywnego do adsorpcji substancji barwiących i bakterii staje się istotnym elementem jego skuteczności w poprawie stanu zdrowia jamy ustnej.

węgiel aktywny w higienie jamy ustnej

Mechanizm działania węgla aktywnego w higienie jamy ustnej
 

Adsorpcja plam i substancji barwiących

Głównym zastosowaniem węgla aktywnego w higienie jamy ustnej jest jego zdolność do adsorpcji substancji barwiących. Substancje te, takie jak kawa, herbata, czerwone wino czy nikotyna, są częstymi sprawcami przebarwień zębów. Węgiel aktywny działa jak magnes, przyciągając cząsteczki barwników i usuwając je z powierzchni zębów poprzez adsorpcję.
 

Redukcja bakterii

Węgiel aktywny wykazuje także właściwości antybakteryjne. Skutecznie redukuje ilość bakterii w jamie ustnej, co jest istotne dla utrzymania zdrowia dziąseł i zapobiegania chorobom przyzębia. Mechanizm działania polega na adsorpcji bakterii przez porowatą strukturę węgla aktywnego, uniemożliwiając im rozwój i przyczyniając się do utrzymania równowagi mikroflory jamy ustnej.
 

Kuracje wybielające z węglem aktywnym - oczekiwania vs rzeczywistość

Kuracje wybielające z węglem aktywowanym zdobyły znaczną popularność w ostatnich latach, głównie dzięki swojej kontrowersyjnej naturze. Wprowadzenie do swojej rutyny pielęgnacyjnej czarnego węgla w celu uzyskania białego uśmiechu budzi ciekawość wielu osób. Niemniej jednak, oczekiwania co do efektów tego rodzaju kuracji często znacznie różnią się od rzeczywistości.

Rezultaty wydają się być mniej efektowne, niż wielu by się spodziewało. Węgiel aktywowany faktycznie posiada pewne właściwości rozjaśniające, ale nie jest magicznym eliksirem, który zmieni kolor zębów w sposób radykalny. Choć potrafi usunąć plamy po kawie czy herbacie oraz rozjaśnić przebarwienia papierosowe, jednak nie zamieni zębów na śnieżnobiałe, zwłaszcza jeśli ich kolor z natury jest bardziej kremowy czy beżowy.

Warto zrozumieć, że rola węgla aktywowanego polega głównie na przywracaniu "wyjściowej" barwy zębów, a nie na rewolucyjnej zmianie ich odcienia. Oznacza to, że nie poradzi sobie z kamieniem nazębnym, a także nie będzie skuteczny w przypadku zębów, których barwa uległa zmianie z powodu różnych chorób, takich jak problemy z krwią czy trzustką. Sprawdź skąd się bierze metaliczny posmak w ustach.

węgiel aktywny

Negatywne skutki stosowania węgla aktywnego

Dokuczliwe mogą okazać się negatywne skutki stosowania węgla aktywowanego, w tym wzrost wrażliwości zębów na zmiany temperatury i kwasowe potrawy. Ten nieoczekiwany efekt wynika z erozji szkliwa. Cząsteczki węgla pełnią rolę swoistego drapaka, skutecznie zdzierając szkliwo z powierzchni zębów. Niestety, mechaniczne uszkodzenie szkliwa jest nieodwracalne, gdyż szkliwo nie posiada naturalnych zdolności regeneracyjnych.

Erozja szkliwa jest zjawiskiem, które użytkownicy węgla aktywowanego rzadko biorą pod uwagę. Cząsteczki węgla, choć mogą być skuteczne w usuwaniu pewnych przebarwień, jednocześnie niosą ze sobą ryzyko trwałych uszkodzeń. Szkliwo, pełniące rolę ochronną zębów, staje się podatne na erozję, co prowadzi do zwiększonej wrażliwości zębów na bodźce zewnętrzne.

Uszkodzenia szkliwa nie zawsze są natychmiastowo widoczne, ale ich skutki mogą być dotkliwe. W najlepszym przypadku skończą się one na zwiększonej podatności zębów na procesy próchnicze czy nabyciu nadwrażliwości na różne substancje zewnętrzne. W praktyce oznacza to, że efekty kuracji węglem aktywnym mogą być obarczone długoterminowymi negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia jamy ustnej.
 

Produkty do higieny jamy ustnej z węglem aktywnym - czy są bezpieczne?

Produkty do higieny jamy ustnej z węglem aktywnym budzą zainteresowanie, ale ich bezpieczeństwo jest tematem dyskusji. Czarne pasty, obecnie modne ze względu na obietnicę szybkiego wybielania, mogą jednak mieć pewne wady. Większość z nich nie zawiera fluoru, kluczowego dla profilaktyki przeciwpróchniczej. Fluor remineralizuje zęby, wzmacnia odporność na kwasowe środowisko w jamie ustnej i chroni przed przebarwieniami. Co więcej, jeśli pasta do zębów zawiera fluor, jego działanie może być dezaktywowane przez węgiel aktywny.

Jednak, aby ocenić bezpieczeństwo, warto uwzględnić pewne pozytywne aspekty. Cząsteczki węgla aktywnego w tych produktach są otoczone substancjami neutralizującymi agresywne działanie abrazyjne. Dodatkowo, niektóre pasty zawierają składniki, takie jak mięta czy glinka bentonitowa, wspierające utrzymanie odpowiedniego pH w jamie ustnej i odświeżające oddech.

produkty do higieny jamy ustnej z węglem akywnym

Podsumowując, węgiel aktywowany zdobywa popularność w produktach do higieny jamy ustnej, zwłaszcza w pastach wybielających. Pomimo obietnic szybkiego działania, istnieją pewne kwestie bezpieczeństwa, takie jak erozja szkliwa, które mogą być związane z intensywnym stosowaniem tych produktów. Czarne pasty z węglem aktywowanym mogą być używane od czasu do czasu dla efektów wybielających, jednak nie powinny stanowić podstawy codziennej higieny jamy ustnej. Brak fluoru w wielu z tych produktów stawia pod znakiem zapytania ich skuteczność w profilaktyce przeciwpróchniczej. Dlatego zaleca się zachowanie umiaru, regularne konsultacje z dentystą oraz stosowanie past z węglem aktywowanym jako uzupełnienie, nie zaś główny element codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

 


Bibliografia:

  1. https://stomatologianews.pl/wegiel-aktywowany-w-higienie-jamy-ustnej/
  2. Tomás DBM, Pecci-Lloret MP, Guerrero-Gironés J. Effectiveness and abrasiveness of activated charcoal as a whitening agent: A systematic review of in vitro studies. Ann Anat. 2023;245:151998. doi:10.1016/j.aanat.2022.151998
  3. Charcoal Toothpaste: Deactivates Fluoride, Abrasive, and Some May Contain Carcinogens. (2019, June 28). Today’s RDH
  4. Activated Charcoal in Toothpaste: Systematic Review Looks at Whitening and Abrasive Effects. (2023, July 14). Today’s RDH

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię