Ile fluoru powinna mieć pasta do zębów?

Coraz więcej osób stara się być świadomymi użytkownikami, by dokonywać dobrych wyborów zakupowych. Dlatego warto zwracać uwagę na skład preparatów, które stosujemy na co dzień. Dobra jakość pasty do zębów pomoże nam zadbać nie tylko o ładny uśmiech, ale przede wszystkim zapewni zdrowe i mocne zęby. Czy wiesz ile fluoru powinna zawierać pasta do zębów? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w treści artykułu.


Ile fluoru powinna mieć pasta do zębów?

Fluor w paście do zębów – arcyważny składnik

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego pasty do zębów zawierają fluor? Ten pierwiastek jest ważnym budulcem kości i zębów, a także ścięgien, mięśni i skóry. Fluor dostarczamy do naszych organizmów razem z wodą i niektórymi produktami spożywczymi. Jednak nie zawsze są to optymalne ilości spełniające nasze potrzeby.

Fluor w paście do zębów zaczęto stosować w latach 50. ubiegłego wieku. Dziś uznawany jest przez specjalistów jako składnik najważniejszy dla higieny jamy ustnej. Z resztą nie tylko pasty do zębów mają w swoim składzie fluor. Zawierają go także płyny do płukania jamy ustnej oraz niektóre nici dentystyczne.

Produkty powiązane

Fluor ma zbawienny wpływ na nasze zęby:

Dzięki codziennemu stosowaniu pasty z fluorem, zęby stają się mocniejsze i bardziej odporne na działanie kwasów i na uszkodzenia mechaniczne.

Zawartość fluoru w paście do zębów

Mimo, że w przestrzeni internetowej pojawiają się niekiedy pogłoski o rzekomej szkodliwości fluoru, dentyści nie mają wątpliwości – stosowane w preparatach związki fluoru są bardzo dobrze przebadane i bezpieczne. Nie powinniśmy się ich obawiać, ponieważ stężenie aktywnych związków z pastach do zębów jest określone unijną normą EN ISO 11609:2017 i do sprzedaży dopuszczone są wyłącznie preparaty spełniające wymogi.

Stosowanie pasty do zębów z fluorem nie powoduje fluorozy, czyli efektu zbyt dużej ilości tego pierwiastka. Znane w medycynie przypadki nadmiaru fluoru w organizmie miały związek z dodawaniem fluoru do wody pitnej, ale obecnie nie praktykuje się już tego.

Wspomniana norma precyzuje:

  • maksymalne i minimalne dopuszczalne stężenia związków fluoru w pastach do zębów
  • formy chemiczne fluoru, które mogą być stosowane (np. fluorek sodu, monofluorofosforan sodu, aminofluorki)
  • metody testowania i oznaczania zawartości fluoru przez producentów
  • wymogi dotyczące etykietowania pasty do zębów.

Produkty powiązane

Stężenie fluoru w paście do zębów

Zawartość fluoru w paście do zębów określana jest wartością ppm. Tę jednostkę tłumaczymy od angielskiego terminu parts per milion - cząsteczki na milion. Czyli jeśli preparat zawiera 1000 ppm fluoru, to znaczy, że w jednym gramie pasty znajduje się jeden miligram fluoru.

O zalecanych ilościach fluoru w preparatach do higieny jamy ustnej informują także Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

Sprawdź także >> co oznacza RDA pasty do zębów

Pasta do zębów – ile fluoru powinna mieć?

Zatem ile fluoru powinno być w paście do zębów? To zależy kto ma jej używać:

- pasty do zębów dla dorosłych powinna zawierać związki fluoru od 1000 do 1500 ppm (a biodostępność jonów fluorkowych nie mniej niż 800 ppm) Ogólnodostępne preparaty zawierają 1450 ppm.

- pasty do zębów dla dzieci powinny mieć niższe stężenie fluoru – od 500 do 1500 ppm – w zależności od wieku.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że dla higieny jamy ustnej znaczenie ma także ilość pasty nakładanej na szczoteczkę do zębów. W odniesieniu do młodszych użytkowników stosuje się porównanie do wielkości ziarna grochu, (która odpowiada ok. 0,25 g. pasty) i ziarna ryżu (odpowiadającej śladowej ilości 0,1 g).

Ile fluoru w paście

W naszym sklepie znajdziesz szczoteczki dla dzieci, których włosie ma część odróżniającą się kolorem. Są to wskaźniki ułatwiające nakładanie optymalnej ilości pasty do zębów.

Polecamy modele:

- szczoteczka do zębów dla dzieci Jordan Step3 6-9 lat – dla chłopca
- szczoteczka do zębów dla dzieci Jordan Step3 6-9 lat - dla dziewczynki

Produkty powiązane

Ile fluoru w paście do zębów dla dziecka?

Mycie zębów u dziecka powinno odbywać się zawsze pod czujnym okiem opiekuna. Przeprowadzano badania nad ryzykiem połknięcia przez malucha pasty i nawet biorąc pod uwagę fakt, że pewna ilość preparatu przedostaje się czasem do przewodu pokarmowego – nie ma powodów do stresu.
Dużym ułatwieniem będzie infografika pokazująca zalecane ilości pasty do zębów.

Ile fluoru powinna mieć pasta do zębów

Granica akceptowalnej normy przy powyższych wskazaniach jest jeszcze bardzo, bardzo daleko. Aby fluor z pasty do zębów mógł zaszkodzić, trzeba by było zjeść kilka tubek preparatu!

Produkty powiązane

Jeżeli z jakiejkolwiek przyczyny wolisz nie stosować u dziecka pasty z fluorem – masz duży wybór znakomitych preparatów opracowanych w oparciu o inne bezpieczne substancje aktywne.

Oto najczęściej wybierane produkty:

Ilość fluoru w paście – jak znaleźć odpowiedni preparat?

Wszystkie pasty do zębów i inne preparaty do higieny jamy ustnej, są odpowiednio oznaczone i opisane. Zarówno na pudełku, jak i na tubce znajduje się informacja o stężeniu fluoru w produkcie.

Poniżej przedstawiamy przykładowe preparaty podzielone ze względu na zawartość fluoru:

1. Pasty do zębów zawierające 1450 ppm:

2. Pasty do zębów zawierające do 1000 ppm:

Alternatywa dla fluoru w paście do zębów

Na rynku dostępne są także pasty do zębów, które nie zawierają fluoru. Takie preparaty zostały opracowane z myślą o osobach, które mają alergię na fluor lub z powodu innych zdrowotnych problemów muszą unikać tego pierwiastka. Brak fluoru nie musi oznaczać braku ochrony dla zębów – receptury past do zębów uwzględniają też inne składniki remineralizujące i antyseptyczne, m.in. hydroksyapatyt i ksylitol.

Pasty do zębów bez fluoru:

 

Produkty powiązane


 
 
 
 
 
 
Źródła:

  1. ISO 11609:2017 Dentistry — Dentifrices — Requirements, test methods and marking.
  2. Pasta z fluorem jednym z fundamentów walki z próchnicą [w:] Polskie Towarzystwo Stomatologiczne 29 października 2018
  3. R. Weyant, S.  Tracy, T. Anselmo, E. Beltrán-Aguilar, K. Donly, W. Frese, P. Hujoel, T. Iafolla, W. Kohn, J. Kumar, S. Levy i inni, Topical fluoride for caries prevention: executive summary of the updated clinical recommendations and supporting systematic review [w:] Journal of the American Dental Association 2013 Nov;144(11)
  4. S. Twetman, C. Stecksén-Blicks, Urinary Fluoride Excretion after a Single Application of Fluoride Varnish in Preschool Children [w:] Oral Health & Preventive Dentistry 2018;16(4)

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię