RDA pasty do zębów – co oznacza?

RDA pasty do zębów to informacja o tym, w jakim stopniu dany preparat wpływa na ścieralność. Czy należy szukać produktów o niskim czy wysokim RDA? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od naszych oczekiwań i indywidualnych cech uzębienia. Przyjrzyjmy się więc popularnym pastom do zębów i sprawdźmy co mówią na ten temat specjaliści.


RDA pasty do zębów - to oznacza?

Czym jest RDA pasty do zębów?

RDA to skrót pochodzący od angielskiego terminu Relative Dentin Abrasivity oznaczającego współczynnik ścieralności zębiny. Skala tej właściwości jest rozpięta między wartościami od mniejszych niż 70 do 250.

W składzie pasty do zębów znajdują się liczne składniki, których zadaniem jest:

Produkty powiązane

Niektóre pasty do zębów opracowano także z uwzględnieniem potrzeb tych użytkowników, którzy zmagają się z chorobami dziąseł. Wówczas preparaty są wzbogacane o dodatkowe substancje antyseptyczne, przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia (zobacz jakie zioła są dobre na dziąsła).

Do tych zadań świetnie sprawdzą się produkty:

Jakie składniki pasty do zębów wpływają na ścieralność?

Do uzyskania ścieralności pasty do zębów stosuje się najczęściej następujące składniki:

  • węglan wapnia (Calcium Carbonate)
  • uwodniona krzemionka (Hydrated Silica)
  • tlenek krzemu (Silica)
  • wodorotlenek wapnia (Calcium Hydroxide)
  • wodorotlenek magnezu (Magnesii Hydroxidum)

W niektórych pastach dla uzyskania funkcji ścieralności wykorzystuje się perlit. To unikalna substancja, która doskonale oczyszcza zęby i pozostaje bardzo bezpieczna.

RDA pasty do zębów

W naszym sklepie dostępny jest najwyższej jakości preparat zawierający perlit:
pasta do zębów VITIS Whitening

Skala RDA past do zębów

RDA past do zębów klasyfikujemy w czterech stopniach:

  • niski wskaźnik RDA pasty wynosi poniżej 70
  • średni wskaźnik RDA pasty mieści się w przedziale od 70 do 100
  • wysoki wskaźnik RDA pasty oznacza wartości między 100 a 150
  • bardzo wysokie wskaźnik RDA pasty wynosi od 150 do 200

Jak RDA pasty wpływa na higienę zębów?

RDA pasty do zębów oznacza jej zdolność do ścierania osadów, które gromadzą się na powierzchni szkliwa. A zatem im wyższe RDA pasty tym lepsze czyszczenie zębów? Odpowiedź nie jest taka prosta.

Wysokie RDA pasty do zębów sprawia, że płytka bakteryjna ulega rozbiciu. Jednocześnie wysoki poziom ścieralności pasty, którą stosujemy codziennie, może nam w dalszej perspektywie zaszkodzić z powodu ryzyka uszkodzenia zewnętrznej powierzchni zębów. Pamiętajmy, że choć szkliwo jest niezwykle twardą tkanką, to jednak nie jest ona niezniszczalna. Zbyt częste i mocne szorowanie szczoteczką do zębów może ją osłabić, a preparaty o wysokim RDA też wpływają na zjawisko abrazji szkliwa.

Czy istnieje optymalna najlepsza wartość RDA pasty do zębów? Nie da się tego określić tak jednoznacznie. W sklepach i aptekach mamy dostępne preparaty o różnych wartościach RDA ponieważ mamy różne potrzeby. Odpowiednie dla nas RDA pasty będzie zależało od tego, czy mamy problemy z uzębieniem.

Produkty powiązane

Pasta do zębów o wysokim RDA – dla kogo będzie dobra?

Pasta o wysokim RDA dzięki swoim właściwościom może efektywnie usuwać powierzchniowe przebarwienia. Szukasz dla siebie takiego rozwiązania? Polecamy, aby wcześniej skonsultować się ze stomatologiem w tej sprawie. Po dokonaniu oceny Twoich zębów i stanu szkliwa – dentysta doradzi jakie produkty będą odpowiednie dla Ciebie. Zazwyczaj pasty z wysokim RDA należy stosować od czasu do czasu lub naprzemiennie z innymi preparatami o właściwościach remineralizacyjnych.
 
Być może zamiast pasty o wysokim wskaźniku ścieralności, lepsze będzie poddanie się zabiegowi piaskowania zębów? W profesjonalnych gabinetach stomatologicznych mamy do dyspozycji szereg zabiegów higienizacji. Przeprowadzane pod kontrolą specjalistów procedury są bezpieczne i skuteczne.
Szukasz bezpiecznych sposobów na wybielanie zębów? Sprawdź produkty LuxWhite!

Produkty powiązane

Warto zaznaczyć, że wysokie RDA pasty do zębów nie jest gwarancją lepszej higieny. Na jej poziom wpływa wiele czynników, takich jak:

Bardzo ważna jest dbałość o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Do naszej dyspozycji są praktyczne akcesoria, takie jak nici dentystyczne i flossery. Coraz więcej osób decyduje się też na używanie irygatora do zębów.

Czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo? Użytkownicy miewają czasem wątpliwości z uwagi na wysoką częstotliwość drgań nowoczesnych urządzeń do higieny jamy ustnej. Ale możemy być spokojni – szczoteczka soniczna jest bardzo bezpieczna i komfortowa, zwłaszcza dla osób o wrażliwych zębach. Jej stosowanie nie wymaga dociskania włosia ani dużego zakresu ruchów. Zjawisko kawitacji polega na wytwarzaniu mikrobąbelków, które docierają do trudno dostępnych miejsc.

Efektywność nowoczesnych urządzeń do higieny jamy ustnej jest fenomenalna. Dlatego zaleca się, by pasta do szczoteczki sonicznej cechowała się niską ścieralnością. Wysoka częstotliwość ruchów wykonywanych przez włosie szczoteczki w zupełności spełnia swoje zadanie. Dodatkowe czynniki ścierające nie są konieczne, więc możesz się skupić na innych właściwościach pasty do zębów.

Produkty powiązane

Niski współczynnik RDA pasty do zębów = bezpieczeństwo

Im wartość RDA pasty do zębów jest niższa, tym większa ochrona dla szkliwa. To bardzo ważne dla osób, które zmagają się m.in. z nadwrażliwością zębów. Co polecają specjaliści? Wybieraj preparaty, które mają w składzie hydroksyapatyt. Minerał nazywany także płynnym szkliwem, ma zdolność wbudowywania się w strukturę zębów. Wzmacnia je, wygładza i zmniejsza skłonność do przebarwień.

Pasty o niskim RDA są przeznaczone do codziennego stosowania. Seria preparatów Curaprox Be You dodatkowo wyróżnia się przyjemnymi smakami. Ekstrakty owocowe i ziołowe przeciwdziałają stanom zapalnym w jamie ustnej, a prowitamina B5 poprawia stan błon śluzowych:

Niskie RDA to warunek konieczny w przypadku past do zębów dla dzieci. Mleczaki mają cienkie szkliwo, dlatego trzeba zadbać o delikatną higienę. Szeroki wybór produktów dla najmłodszych pozwoli Ci znaleźć również pasty bez fluoru.

Produkty powiązane


 

 

 


Źródła:

  1. W. H. Arnold, Ch. Gröger, M. Bizhang, E. A. Naumova, Dentin abrasivity of various desensitizing toothpastes [w:] Springer Nature Link, Volume 12, article number 16, (2016) (dostęp: 12.05.2025).
  2. L. Dobler, B. Hamza, T. Attin, F. Wegehaupt, Abrasive Enamel and Dentin Wear Resulting from Brushing with Toothpastes with Highly Discrepant Relative Enamel Abrasivity (REA) and Relative Dentin Abrasivity (RDA) Values [w:] Oral Health & Preventive Dentistry 2023 Feb 2:21:41-48 (dostęp: 12.05.2025).
  3. J. Enax ,F. Meyer, E. Schulze zur Wiesche, I. Ch. Fuhrmann. H.O. Fabritius, Toothpaste Abrasion and Abrasive Particle Content: Correlating High-Resolution Profilometric Analysis with Relative Dentin Abrasivity (RDA) [w:] Dentistry Journal 2023, 11(3) 79 (dostęp: 12.05.2025).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię